تمام آنچه که باید درباره لنت ترمز بدانید

تمام آنچه که باید درباره لنت ترمز بدانید

 

 

همه رانندگان، حداقل یک بار با این موضوع روبرو شدند که به هنگام ترمز گرفتن ،صدای ناهنجار سوت مانندی از لنت یا دیسک ترمزها به گوش می رسد.

شاید اولین نکته ای که به ذهن برسد این است که جنس لنت ترمز  بد است.  همجنین در مواردی که لنت ترمز نو باشد، سریعا علت آن را بد بودن لنت ترمز یا در اصطلاح تقلبی بودن آن عنوان می کنند.

 

 

البته این صدا می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که تمام آنها به جنس لنت مربوط نمی شود، با خواندن  موارد زیر دلیل اصلی این صدا را پیدا کنید:

 

۱- آیا لنت شما جنس نرم و به همراه مواد فلزی جهت خنک کاری دارد؟

 

۲- سطح لنت را از نظر صاف بودن بررسی کنید.

 

۳- سطح دیسک ترمز را بررسی کنید. تا درصورت وجود پله در سطح آن یکی از دلایل صدا را یافته باشید.

 

۴- فشار پیستون ترمز به میزان کافی است و ترمز درست عمل می کند؟

 

۵- مواد لنت ترمز خودرو  از مواد استاندارد مناسب و دارای تاییدیه های لازم است.

 

۶- آیا لنت به طور صحیح و درست در محل خود قرارگرفته؟

 

۷- لنت دارای ضخامت کافی برای درگیری با سطح دیسک می باشد؟

 

۸- لنت تمام شده و تماس ورق فلزی پشت آن باعث صدا می شود.

 

 

نکات مهم در خرید لنت ترمز خودرو

لنت ترمز یکی از چند قطعه پر استفاده خودرو با درجه ایمنی بسیار بالایی است که نشان دهنده اهمیت خیلی زیاد این قطعه ظاهرا ساده است. در موقعیت های حساس و به هنگام گرفتن ترمز با شدت بالا که مسئله مرگ و زندگی و یا خسارات مالی مطرح است، اهمیت دو صد چندان وظیفه لنت ترمز، خود را نمایان می کند. پس هیچ چیزی از اهمیت خرید یک لنت ترمز مناسب برای خودروی تان کم نمی کند.

لنت ترمز بخش مهمی از سیستم توقف خودرو است که با تولید اصطکاک در چرخ ها، باعث ایجاد شتاب منفی در حرکت و کاهش سرعت خودرو و یا توقف کامل آن می شود. امروزه لنت های ترمز معمولاً از جنس های مواد ارگانیک، نیمه فلز، فلزی، سرامیک ساخته می شوند.

طول عمر و حرارت و هزینه لنت

برخی از لنت ترمزهای عرضه شده در بازار، دارای موادی هستند که با ایجاد اصطکاک زیاد، گرمای بسیار زیادی را تولید می کنند. این لنت ها اگر چه ممکن است از عملکرد خوبی بهره مند باشند اما دارای طول عمر و دوام کافی نیستند که همین مسئله می تواند هزینۀ زیادی را برای مصرف کننده داشته باشد؛ چراکه به ازای هربار تعویض و خرید لنت ترمز ماشین ممکن است مبلغ هنگفتی را در طولانی مدت بپردازد، درحالی که می توانست با هزینه ای کمتر، لنت ترمزی با ماندگاری بالا،کیفیتی عالی و قیمتی مناسب تهیه کند. این ویژگی را به خوبی می توان در لنت های سرامیکی یافت. اما نباید به فاکتور میزان استفاده از آن، بی توجه بود چرا که علاوه بر جنس و مواد مصرفی در لنت ترمز، میزان ترمزگیری، عامل تعیین کننده بعدی در مشخص کردن طول عمر لنت ترمز ماشین است.

شیشه شدن لنت ترمز

ممکن است بارها شنیده باشید که راننده پس از یک سری ترمزگیری پشت سرهم، به خصوص در جاده های شیب دار کوهستانی و شرایطی که فشار بیشتری روی ترمز و لنت آن اعمال می شود، ترمز قدرت قبلی را از دست می دهد و لفظ شیشه شدن لنت را برای آن به کار می برند. دلیل این پدیده را می توان اینگونه گفت:هنگامی که فشار زیادی به ترمز وارد می شود، برای مثال، در طی یک مسابقه اتومبیل رانی یا هنگامی که وسیله نقلیه با وزن بالای خود سراشیبی بلندی را طی می کند، لنت ها و دیسک های ترمز به شدت گرم می شوند و دمای لنت به حدی می رسد که خاصیت کاهندگی سرعت و توقف خودرو را از دست می دهد. همچنین با افزایش دمای پوشش، رزین های مورد استفاده در ساختار آن شروع به تبخیر می کنند. بخارهای حاصل از این تبخیر باعث به وجود آمدن فاصله ای میان لنت و دیسک می شود و این گونه است که فشاردادن پدال ترمز به کاری بیهوده تبدیل شده به طوری که نه از سرعت و شتاب آن کاسته می کند و نه باعث توقف خودرو می شود.

لنت ترمز ماشین باید طبق ویژگی های همان خودرو مانند وزن نوع لاستیک، سرعتی که معمولا با آن رانندگی می شود و همچنین شرایط جوی و دمای محیط رانندگی، طراحی و تولید شوند.

لوازم اسپرت رادیو شهر